نقل و نبات شماره دوازده (tips & tricks)حذف تمام لینک های موجود در یک فایل HTML فقط با یک خط دستور

چند وقت پیش فایلی HTML ای داشتم که میخواستم از داخلش تمام لینک ها رو حذف کنم اما نمیتونستم از replace معمولی استفاده کنم چون داخل href لینک های من ثابت نبود.

در نهایت با چند تا سرچ و پیدا کردم چند تا عبارات منظم به دستور جالب و قدرتمند زیر رسیدم که گفتم اینجا هم به استراک بزارمشون:

کد:


cat index.html | sed -e 's/<a href=".*">/" "/g' > index2.html

پ .ن : از بابک مقیمی بایت ‌regex ممنونم . حتما باید regex رو یاد بگیرم

نقل و نبات شماره یازده (tips & tricks) (بش اسکریپت تغییر mp3 به ogg )

اونروز برای کارای لینوکس اف ام لازم شد کلی فایل رو که تو کلی پوشه بودن تبدیل کنیم  و میخواستیم هر فایل همون جا که هست تیدیل بشه و mp3 اون پاک بشه .
!

اول با ffmpeg و کمک این پست امید متقی :http://oxygenws.com/blog/archives/67-unknown.html این کارو تست کردیم ولی متایفانه نتونتست یا نتونستیم ! اون کارو انجام بدیم ، در اخر با کمک اسکریپت زیر این کارو کردیم :

کد:

for D in $(find /media/320A22A10A2261D9_/music/LinuxFM  -type  d);do
cd $D
for FILE in *.mp3;do
mp32ogg –delete –rename=%t “$FILE”
done
done

اپلت LinuxFM

خوب یواش یواش داریم کارهایی رو که انجام دادیمو معرفی میکنیم ، کاری که الان میخوام معرفی کنم یک اپلت (Applet) برای محیط Gnome هست و داستانی داره برای خودش!

راستش چند ماه پیش داشتم فکر میکردم چه طوری برای گنوم اپلت مینویسن؟ چند روز بعد توجه کردم به دوست و همکار عزیزم افای صادق اطهری دیدم همیشه اهنگارو با Mplayer اجرا میکنه ازش پرسیدم که برای چی با وجود این همه نرم افزار پخش موسیقی از Mplayer استفاده میکنه؟ گفت به خاطر اینکه منابع کمتری استفاده شه ! من فکر کردم چه قدر بهانه خوبیه برای یه اپلت نوشتن !!!

و بعد اون کارو شروع کردم، اما سوادم واقعا ناقصه بر عکس دوست و همکارم اقای صادق اطهری . خلاصه مجابش کردم به صورت تفریحی رو این مورد کار کنیم و هر روز اخر وقت نیم الی یک ساعت روش کار میکردیم تا اینکه برای خودمون قابل استفاده شد . البته بگم که اکثر زحمتشو صادق اطهری کشید .

به هر حال الان نسخه پیش نمایشش اماده شده و به مناسبت تقارنش با تولد لینوکس اف ام اسمشو گذاشتیم LinuxFm Player و یه قسمت پخش استریم هم بهش اضافه کردیم و الان موقع تست دوستان فرا رسیده :D

چند تا نکته راجع به امکاناتش !!!! کلید های مولتیمدیای کیبورد برای این اپلت تعریف شدس و میتونید به جای کلیک بر روی next و play و previous میتونید از کیبوردتون استفاده کنید و برای جلو و عقب بردن آهنگ در حال پخش کافیه روی کلید next یا previous کلیک کنید و نگرشون دارید ! سبک mp3 player ها !

این اپلت هنوز خیلی ناقصه ولی با کمک دوستان میتونه تکمیل بشه . اونو با PyGTK نوشتیم و به نظرم خیلی چیز جالبی برای کار کردن و یاد گرفتن Python و GTK ست . میخواستم سورس کد ها رو بزارم رو github تا همه چی اصولی باشه ، اما ssl رو بستنو خلاصه دارم فکر میکنم که تاریخ تولد لینوکس اف امو به یه ماه دیگه غیر از بهمن بندازم !!!

پ . ن . ۱ : برای نصب بسته پس از اکستراکت دستورات زیرو بزنید:

For Installation
=====================
$ ./configure --prefix=/usr
$ make
# make install

Run Requirements
=====================
You should have mplayer installed

پ . ن .۲ : دوست خوبم مهدی هنرمند هم راجع به اپلت و چند نیکته در نصب اون مطلبی اینجا نوشته که میتونه مفید باشه

بروزرسانی در تاریخ ۱۳۸۹/۱۲/۴ :

بلاخره اوضاع اینترنت به ما اجازه داد سورس برنامه رو به گیت منتقل کنیم:

https://github.com/pesarkhobeee/LinuxFM-Player

جشن یک سالگی لینوکس اف ام

خوب اینم از جشن یک سالگی linuxFm که به همت دوستان زنجان لاگ حضوریش برگزار شد ، اما در مورد برنامه های انلاین از اونجایی که پنج شنبه شبکه کل کشور قطع بود ! و حتی همین الانم پورت های استریم هنوز باز نشده ، تا عادی شدن شرایط نمیتونیم کاری کنیم .از تمام دوستانی که دعوت ما رو پذیرفتن  ممنونم و امیدوارم که  سال بعد برای لینوکس اف ام جشن مفصل تری بگیریم و امکانات کافی برای دعوت دوستان از سرتا سر کشور داشته باشیم.

در اخر یک سری از عکس ها رو اینجا اپلود میکنم ، البته تعداد عکس ها بیشتر از اینهاست و چند قطعه فیلم هم گرفته شده ولی اوضاع اینترنت فعلی به ما اجازه بیشتر از اینو نمیده .

ازاقای مهندس پژمان مقدم و اقای مهندس شهامی هم به تور ویژه تشکر میکنم ، به خاطر حمایت همیشگیشون از حرکت های متن باز در استانمون :) و همچنین از اقایان محمد نبی زاده و مهدی هنرمند به خاطر تلاش های شبانه روزیش .

[nggallery id=3]

پنگوئن کوچولوی پرسروصدا

فردا لینوکس اف ام یک ساله می شه. یک رادیویی اینترنتی که فقط و فقط به همت دوستانی راه افتاده و پاگرفته که با عشق و علاقه ی تمام بدون هیچ چشم داشتی برنامه می سازن و به رادیو ارسال می کنن. این سایت روند خوبی داشته و هر روز داره بهتر می شه. برنامه های خوبی براش ریخته شده. تلاش های فراوانی صورت گرفته که این رادیو سرپا بمونه که خوشبختانه تا حالا مونده و از صمیم قلب آرزو می کنیم که همچنان باقی بمونه.

به همین مناسبت جشنی ترتیب داده شده درتاریخ ۸۸/۱۱/۲۸ ساعت ۱۸:۳۰ در محل دروازه ارک ،جنب بیمارستان دکتر بهشتی کوچه پرستار ، ساختمان هلنا ، واحد ۲. خواهش میکنم قبل از تشریف اوردن با شماره تلفن ۰۹۱۹۶۷۳۴۰۲۰ هماهنگ کنید تا مشکلی از بابت تدارکات و جا پیش نیاد .